Strona nauczyciela

biologii i przyrody w Szkole Podstawowej im. gen Józefa Gizy w Wielogłowach

Przy wyborze dezodorantu rzadko zwracamy uwagę na skład. Kierujemy się głównie przyjemnym dla nas zapachem lub poręcznym i ładnym opakowaniem. Tymczasem większość dostępnych na rynku kosmetyków niwelujących zapach potu zawiera bardzo niebezpieczne dla zdrowia składniki. Są to między innymi chemiczne zagęstniki, konserwanty, w tym parabeny, sztuczne aromaty, pestycydy (zaburzające poziom hormonów w organizmie i prowadzące do kolonizacji antybiotykoopornych szczepów bakterii) oraz eugenol i kumaryna będące silnymi alergenami.

Ale tym najważniejszym, a zarazem stanowiącym największe zagrożenie dla zdrowia jest aluminium (sole glinu) będące tak jak ołów czy rtęć, groźnym dla organizmu metalem ciężkim. To właśnie aluminium odpowiada za hamowanie procesu pocenia oraz zapobiega powstawaniu wilgoci, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest w antyperspirantach, mających głównie za zadanie blokowanie wydzielania potu.

 

Wszystkie składniki kosmetyku nakładane na skórę przenikają bezpośrednio do krwi i innych narządów, przez co mogą być powodem wielu poważnych chorób i dolegliwości, takich jak:

  • rak piersi,
  • choroby związane z procesami neurodegeneracyjnymi mózgu, jak np. choroba Alzheimera,
  • choroby układu oddechowego (astma, choroby górnych dróg oddechowych),
  • choroby układu hormonalnego (dotyczy to głównie kobiet i stało się tematem wielu dyskusji i badań naukowych, ponieważ substancje znajdujące się w dezodorantach często naśladują estrogen, czyli żeński hormon płciowy. Ponadto mogą one również bardzo negatywnie wpływać na pracę tarczycy, przez co zaburzają funkcjonowanie całego organizmu),
  • alergie (wysypka, świąd, obrzęk, zaczerwienie skóry).

Ponadto istnieją bardzo niepokojące badania stwierdzające, że produkty kosmetyczne i chemia przemysłowa mogą stanowić dużo większe zagrożenie dla naszego zdrowia niż smog (czyli dym z kominów) i spaliny samochodowe. Okazuje się bowiem, że substancje lotne w zamkniętych pomieszczeniach mieszkań mogą mieć nawet 10 razy większe stężenie niż te, które wdychamy na zewnątrz. W składzie wielu dezodorantów, perfum czy areozoli znajdują się często tolouen, formaldehyd czy terpentyna mające bezpośredni wpływ na powstawanie nowotworów i innych chorób układu autoimmunologicznego (1).

Aby zachować zdrowie, musisz się pocić

Pot jest naturalną reakcją organizmu, która pełni wiele niezbędnych dla utrzymania zdrowia funkcji. Głównie odpowiada za termoregulację, czyli chroni organizm przed przegrzaniem. Dzięki poceniu utrzymujemy odpowiednią temperaturę ciała, odpowiednie pH skóry oraz odpowiednią równowagę energetyczną. Wydalając z organizmu szkodliwe toksyny i produkty przemiany materii, pomagamy mu zwalczać przeziębienia, infekcje oraz zachować siły witalne. Ale sam pot nie ma zapachu. Jest on natomiast pożywką dla bakterii, które to z kolei odpowiadają za jego nieprzyjemną woń.

Możesz się pocić, ale nie musisz brzydko pachnieć

Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się przykrego zapachu potu w sposób naturalny.

Używaj do mycia trukwy.

To mało znane warzywo pochodzące z Chin idealnie nadaje się do mycia, jako zamiennik syntetycznej gąbki. Skutecznie usuwa bakterie i martwy naskórek, nie ma zapachu i wygląda jak naturalna gąbka do kąpieli.

Przygotuj własny dezodorant.

Domowej roboty dezodorant jest łatwy w przygotowaniu i aby przedłużyć jego termin przydatności, można go bez problemu przechowywać w lodówce.

Do jego przygotowania użyj:

 

  • 3-4 łyżki nierafinowanego oleju kokosowego. Olej należy delikatnie podgrzać do uzyskania płynnej konsystencji (ma działanie antybakteryjne i łagodzące),
  • ¼ szklanki sody oczyszczonej (ma właściwości antybakteryjne i nie zapycha porów),
  • tlenek magnezu (ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne),
  • kilka kropel soku z cytryny lub wybrany olejek eteryczny dla otrzymania przyjemnego zapachu.

Kamień ałunowy wcale nie taki zdrowy

Alternatywą dla zawierających aluminium dezodorantów drogeryjnych okazał się kamień ałunowy. Od pewnego czasu jest szeroko reklamowany przez medycynę niekonwencjonalną jako zdrowy zamiennik antyperspirantów powodujących groźne dla zdrowia skutki uboczne. Niestety, według badań biologów i toksykologów okazał się równie toksyczny. Mimo, że jest to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, również zawiera on aluminium i właśnie dlatego jest skuteczny w blokowaniu potu. Aluminium w krysztale ałunu nie występuje co prawda pod postacią soli glinu, ale jest solą równie niebezpieczną dla zdrowia.

Co jeszcze możesz zrobić, aby ograniczyć wydzielanie potu?

Przede wszystkim zrezygnuj z:

  • alkoholu,
  • ostrych przypraw,
  • czarnej herbaty
  • smażonych dań,
  • mięsa,
  • produktów mlecznych (głównie serów pleśniowych),
  • ogranicz spożywanie kawy.

Pamiętaj także, aby wzmocnić swój układ odpornościowy, stosować zdrową, zrównoważoną dietę oraz suplementy i witaminy, w tym C i D. Uprawiaj regularnie sport.

 

Źródła:

  1. https://www.esrl.noaa.gov/csd/staff/jessica.gilman/

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/nauka/news-o-szkodliwosci-dezodorantow-antyperspirantow-i-blokerow-potu,nId,3079966#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox