Strona nauczyciela

biologii i przyrody w Szkole Podstawowej im. gen Józefa Gizy w Wielogłowach

Przy wyborze dezodorantu rzadko zwracamy uwagę na skład. Kierujemy się głównie przyjemnym dla nas zapachem lub poręcznym i ładnym opakowaniem. Tymczasem większość dostępnych na rynku kosmetyków niwelujących zapach potu zawiera bardzo niebezpieczne dla zdrowia składniki. Są to między innymi chemiczne zagęstniki, konserwanty, w tym parabeny, sztuczne aromaty, pestycydy (zaburzające poziom hormonów w organizmie i prowadzące do kolonizacji antybiotykoopornych szczepów bakterii) oraz eugenol i kumaryna będące silnymi alergenami.

Wywoływana przez wirusa odra jest chorobą wyjątkowo zakaźną, a jej powikłania mogą zagrażać życiu. Jednak dzięki szczepieniom przeciwko odrze globalna liczba zgonów spowodowanych przez tę chorobę spadła w latach 2000-2016 o 84 proc. - wynika z danych WHO.

Dziecko chorujące na Odrę; zdj. ilustracyjne /Lowell Georgia /East News

Często nie zdajemy sobie sprawy z ogromnych zagrożeń, jakie niesie za sobą życie w zawilgoconym mieszkaniu czy domu. Pleśń znajdująca się na ścianach, pod tapetami, wykładzinami czy w innych zakamarkach powoduje wiele groźnych chorób. Szczególnie narażony jest układ oddechowy i skóra, ale badania potwierdzają też, że grzyby i wytwarzane przez nie toksyny bardzo negatywnie wpływają na mięśnie i stawy, płodność czy układ nerwowy. Są odpowiedzialne za alergię i astmę, bezsenność, bóle głowy, a nawet nowotwory. Jakie są czynniki rozwoju pleśni i jak usunąć ją z domu?

Przyczyny tworzenia się pleśni

Pleśń najszybciej rozwija się w wilgotnych miejscach pozbawionych dostępu do świeżego powietrza (idealne warunki to wilgotność powyżej 60% i temperatura 20-30 stopni Celsjusza). Pojawia się nawet w nowych domach i mieszkaniach, w których nie ma odpowiedniej wentylacji, najczęściej można ją zobaczyć na ścianach, plastikowych oknach czy wykładzinach z tworzyw sztucznych. Jest częstym efektem zalania lub zawilgocenia domu (np. po powodzi), błędów technicznych podczas budowy, a także nieprawidłowego ocieplania budynków. Do powstawania pleśni przyczynia się także zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń i nieregularne ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób usuwa pleśń głównie ze względów estetycznych (zarodniki grzybów tworzą zielonkawe lub brązowe plamy), często w nieumiejętny sposób, przez co domownicy wciąż narażeni są na szkodliwe działanie produkowanych przez grzyby mikotoksyn.

Pleśń a zdrowie

Kontakt z pleśnią jest bardzo niekorzystny dla zdrowia. Mikotoksyny wywołują liczne schorzenia układu oddechowego, pokarmowego, a także dolegliwości skórne. Wykazują też silne właściwości mutagenne i rakotwórcze. Lekarze alarmują, że pleśń jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci – z jej powodu znacznie częściej zmagają się z astmą i alergią, a także infekcjami układu oddechowego.

Zjadamy go wraz z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną. Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata - poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w Wiedniu.