Strona nauczyciela

biologii i przyrody w Szkole Podstawowej im. gen Józefa Gizy w Wielogłowach

Zwierzęta przenoszą na człowieka wiele chorób - od kurcząt można zarazić się salmonellą, od psów wścieklizną, a od świń grypą. Wszystko to przykłady chorób odzwierzęcych, które mogą być przekazywane w sposób naturalny, ale bynajmniej nie jednokierunkowo.

Ptasia i świńska grypa to wirusy grypy typu A (IAV) - powszechnie uważa się je za jedne z największych zagrożeń chorobotwórczych na świecie. Mają one zdolność do przekraczania bariery gatunków, tworząc całkowicie nowe szczepy.

Świnie mogą też zarazić się od człowieka

Doskonałym przykładem tego zjawiska jest pandemia świńskiej grypy w 2009 r., która rozprzestrzeniając się na całym świecie, w ciągu kilku miesięcy zabiła ponad pół miliona osób, z których 80 proc. nie przekroczyła 65. roku życia. Wirusem odpowiedzialnym za epidemię był szczep H1N1, początkowo obecny tylko u świń.

Objawy kliniczne zakażenia IAV u ludzi i świń są bardzo podobne - pojawia się kaszel, śluz i ospałość. Jednak główną różnicą pomiędzy grypą u ludzi i u świń jest sezononowość choroby. Zakażenie następuje u świń przez cały rok, podczas gdy u ludzi szczyt zachorowań obserwujemy zimą.

Pandemiczny szczep wirusa H1N1 składał się z segmentów genów pochodzących od ludzi, ptaków i świń. To ostatnie zwierzę zadziałało jako swoisty inkubator do stworzenia szczepu o zupełnie nowej formie genetycznej.

Mimo iż przyjmuje się, że pandemia świńskiej grypy z 2009 r. została spowodowana przez wirusa H1N1, który przedostał się ze świń na ludzi, naukowcy często pomijali, co dzieje się z nim dalej. Najnowsze badania wskazują, że ten sam szczep został z powrotem przesłany do populacji świń od ludzi. To oznacza, że wirus grypy ma wiele ukrytych właściwości, o których nie mieliśmy pojęcia. Odnotowano co najmniej 49 przypadków transmisji grypy z ludzi na świnie. W przyszłości możemy spodziewać się więcej takich sytuacji.

Czytaj więcej na http://nt.interia.pl/raporty/raport-medycyna-przyszlosci/medycyna/news-wirus-grypy-pokonuje-wszelkie-bariery-gatunkowe,nId,2266157#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox