Strona nauczyciela

biologii i przyrody w Szkole Podstawowej im. gen Józefa Gizy w Wielogłowach

W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.

Badania Bałtyku już dziś pomagają się zorientować, z jakimi problemami za pewien czas będą się borykać strefy przybrzeżne wielkich oceanów. O tym, jak cenna dla oceanografów może być wiedza o Bałtyku, piszą naukowcy z siedmiu krajów nadbałtyckich, również z Polski, w publikacji w "Science Advances".

- Bałtyk jest morzem stosunkowo płytkim, mało słonym, zamkniętym i mniej zróżnicowanym niż inne morza. Na dodatek wszystkie kraje wokół Bałtyku są rozwinięte, silnie uprzemysłowione. Dlatego też zmiany przyrodnicze, jakie w tym zbiorniku wodnym zachodzą za sprawą człowieka, można tu obserwować dużo szybciej niż w oceanach - mówi jeden ze współautorów badania, ekonomista dr hab. Mikołaj Czajkowski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Palenie papierosów prowadzi do zmian genetycznych w ciele człowieka - do takiego wniosku doszli naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii. Wyniki badań publikują w tygodniku "Science".

Polacy walczyli o niepodległość kraju w czasie licznych powstań i wojen. Gdyby nie lekarze, ofiar wojennych byłoby znacznie więcej. Paradoksalnie, wojny służą rozwojowi medycyny. Z wyjątkiem eksperymentów nazistowskich „lekarzy” podczas II wojny światowej.

Światowa Organizacja Zdrowia chce sprawdzić, czy woda z plastikowych butelek może szkodzić zdrowiu człowieka. Ma to związek z najnowszymi badaniami amerykańskich naukowców, którzy znaleźli mikrocząsteczki plastiku w produktach sprzedawanych na całym świecie.

Badania powstały na zlecenie organizacji non profit Orb Media. Prowadzili je naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku. Sprawdzali skład wody sprzedawanej w plastikowych butelkach w różnych częściach świata.